РЕАЛІЗАЦІЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ СТРАТЕГІЇ РОЗВИТКУ ІНКЛЮЗИВНОГО НАВЧАННЯ В ДОШКІЛЛІ

Дата: 18.06.2024 17:23

Рівні можливості в освітній сфері без дискримінації — один із головних пріоритетів МОН. Протягом останнього десятиліття активно просувається інклюзивне навчання в дошкіллі у зв'язку зі стрімким зростанням кількості дітей з особливими освітніми потребами та створенням інклюзивних груп. Тепер у межах Національної стратегії розвитку інклюзивного навчання до 2029 року та операційного плану з її реалізації на 2024–2026 роки їхня кількість зростатиме.

За даними Держстату, на кінець 2023 року функціонувало 7 102 інклюзивних груп, де навчається 13 281 дитина з особливими освітніми потребами. Для порівняння, у 2017 році таких груп було лише 578. На підтримку дітей з особливими освітніми потребами держава виділяє субвенцію. Також МОН визначило заходи для забезпечення якісної дошкільної освіти та розвитку потенціалу кожної дитини.

Які питання вирішують нині:

• відсутність індивідуалізованих методик і допоміжних засобів для навчання;
  • нестача кадрового потенціалу та належного рівня підготовки педагогів;
  • фізична недоступність садочків.

Шляхи розвʼязання:

• розроблення планів забезпечення територіальних громад фахівцями за спеціальністю 016 Спеціальна освіта та формування регіонального замовлення на їхню підготовку / перепідготовку;
  • моніторинг та оцінювання якості інклюзивного навчання в садочках;
  • внесення змін до схем тарифних розрядів асистента вихователя;
  • оцінювання потреб територіальних громад у супроводі під час інклюзивного навчання (асистент дитини);
  • забезпечення доступності закладів дошкільної освіти та наявності ресурсних кімнат;
  • належна методична підтримка та підвищення кваліфікації педагогічних працівників для роботи з дітьми з ООП;
  • дослідження роботи команд психолого-педагогічного супроводу в умовах інклюзивного навчання;
  • забезпечення наступності між рівнями освіти здобувачів освіти з особливими освітніми потребами.

Здійснення Національної стратегії дозволить забезпечити якісну дошкільну освіту для кожної дитини з ООП з урахуванням її індивідуальних потреб, а також сприятиме розвитку її потенціалу.

Реалізація заходів здійснюється Міністерством освіти і науки України в межах Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні. Стратегію розроблено за ініціативою першої леді Олени Зеленської.