Глибочицька територіальна громада
Україна, Житомирська область, Житомирський район

Як відрізнити грип від коронавірусу та чи можуть ці хвороби поєднатися

Дата: 24.01.2024 09:30
Кількість переглядів: 51

Фото без опису

       Попри те, що віруси грипу й коронавірусу викликають гострі респіраторні захворювання з доволі подібними симптомами, лікарям важливо вчасно розрізнити, який саме вірус спричинив хворобу. Це необхідно як для запровадження відповідних протиепідемічних заходів (адже основним шляхом запобігання поширенню коронавірусної інфекції залишається своєчасне виявлення та ізоляція інфікованих), так і для можливого прогнозу щодо ускладнень.

Чим грип відрізняється від коронавірусу й ГРВІ за симптомами й перебігом?

      Основна різниця між коронавірусом та грипом полягає в тому, що грип переважно протікає як захворювання легкої чи середньої важкості, натомість COVID-19 може спричинити важкий перебіг у людей, що належать до групи ризику. Щодо специфічних симптомів, то при коронавірусній інфекції можуть спостерігатися ознаки втрати смаку й нюху, що не є властивими симптомами при грипі.

Різниця між коронавірусом та грипом

      Грип має коротший інкубаційний період, тобто період від контакту із зараженою особою до появи власних проявів (симптомів) хвороби. Так, при грипі, у середньому, це 2-3 дні, при коронавірусній інфекції – 5-6 днів відповідно.

      Коронавірус більш заразний на противагу вірусу грипу. Репродуктивне число, тобто кількість хворих, що заразилася від однієї особи, у межах 2-2,5.

      Статистично грип частіше поширюється серед дітей, натомість COVID-19 трапляється переважно серед  дорослих.

      Щодо коронавірусної інфекції статистичні дані свідчать, що до 80% заражених осіб перенесуть інфекцію безсимптомно або в легкій формі, тоді як решта 15-20% матимуть важкий чи середньої важкості перебіг, 15% потребуватимуть додаткового кисню, а в 5% хворих  стан вимагатиме штучної вентиляції легень. Різниця між коронавірусною інфекцією та грипом полягає і в рівні смертності. Звичайно, вивчення рівня смертності при COVID-19 триває, проте середній показник становить 3-4%, що значно перевищує рівень смертності при сезонному грипі, який становить менше ніж 0,1%. Знову ж таки, варто пам’ятати, що на рівень смертності впливає можливість доступу до кваліфікованої медичної допомоги. Тобто у випадку переповненості медичних установ зменшується можливість надання вчасної та необхідної медичної допомоги, що призводить до зростання рівня смертності.

Схожі симптоми при коронавірусі, грипі чи ГРВІ

 

  • Гарячка, відчуття ознобу;
  • кашель;
  • задишка;
  • слабкість;
  • біль у горлі;
  • закладеність, виділення з носа;
  • біль у м’язах;
  • головний біль;
  • у деяких осіб може розвинутися блювання чи діарея (більш властиво для дітей).

 

 

     Фото без опису

         Наразі в Україні доступні два види тестів для діагностики коронавірусної інфекції. Перші виявляють компоненти вірусу і можуть підтвердити наявність інфекції у період високого вірусного навантаження, тобто вже за кілька днів до появи перших симптомів або протя­гом першого тижня після. До таких те­стів належать ПЛР (метод полімераз­но-ланцюгової реакції) та швидкі тести для виявлення антигенів вірусу. Точ­ність результату тестування залежить від кількості вірусу в мазку з носоглот­ки. Ці тести доцільно проводити про­тягом перших днів із моменту появи перших симптомів.

       Другий вид – тести, що виявляють антитіла у зразках крові, визначають реакцію організму на вірус. Такі тести слід використовувати з дру­гого тижня після появи перших сим­птомів або за відсутності симптомів із метою встановлення факту перенесе­ної раніше хвороби. Мова про швид­кі тести для визначення антитіл та ІФА (імуноферментний аналіз). Ефектив­ність тестування залежить від якості імунної відповіді організму на інфек­цію.

        В аптеках  доступні у форматі самоконтролю тести для виявлення ан­тигенів коронавірусу і антитіл до нього, а також антигенів грипу. На відміну від лабораторних методів, швидкі тести дають змогу отримати результати за 10-15 хвилин. Процедура тестування та інтерпретації результатів проста. Якщо після тестування на тест-системі з’яви­лася одна контрольна (С) лінія – резуль­тат негативний, а якщо 2 лінії (тестова (Т) та контрольна (С) лінії) – позитив­ний.

       При отриманні позитивного резуль­тату слід негайно самоізолюватися, щоби не інфікувати своїх рідних та близьких, а також поінформувати всіх контактних осіб, аби вони були більш уважними до свого здоров’я. Необхідно також звернутися до лікаря.

      Отже, завдяки швидким тестам є можливість виявити збудник ГРВІ у домашніх умовах або на роботі, уникнувши контакту з великою кількістю людей у чергах медичних за­кладів та лабораторій. Відповідно, це допоможе зменшити ризик зараження інших людей, швидко звернутися до фахівців за лікуванням.

Чи можна одночасно захворіти на грип та коронавірус?

      Так, це можливо. Випадки одночасного зараження грипом та коронавірусом уже реєструвалися в Україні. Хоча вивчення таких поєднаних інфекцій триває, можна стверджувати, що одночасна присутність двох вірусів лише ускладнює перебіг захворювань, створює додатковий виклик для імунної системи та усього організму, погіршує прогноз. Звичайно, без тестування в таких випадках не обійтися. За допомогою швидких тестів для діагностики сезонного грипу й коронавірусу можна оперативно визначити наявність вірусів, вжити необхідних протиепідемічних заходів, вчасно надати медичну допомогу.

 

Житомирське районне управління

Головного управління у Житомирській області

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь